Co zrobić, by skarbówka wypełniła za Ciebie deklarację PIT?

Uzupełnianie i składanie rocznego zeznania podatkowego nie należy do najprostszych rzeczy. Wielu podatników przyprawia wręcz o ból głowy i niepotrzebny stres. Jak ich uniknąć? Wystarczy powierzyć wypełnienie PIT-u Urzędowi Skarbowemu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.

Zleć wypełnieniu PIT-u

Od 15 marca 2017 roku ustawodawca wprowadził możliwość zlecenia przez podatnika wypełnienia rocznego rozliczenia PIT urzędnikowi skarbówki. W jaki sposób można to zrobić? Wystarczy wypełnić i przesłać wniosek PIT-WZ poprzez odpowiedni program do rozliczania PIT 2017. Co ważne, można to zrobić jedynie przez internet – nie ma możliwości, by ów wniosek przedłożyć osobiście w placówce skarbowej. Należy pamiętać o obowiązujących terminach – wniosek można złożyć jedynie do 18 kwietnia.

kupować-waluty-euro-finansowy-kieszeń_1150-1138W ciągu 5 dni od otrzymania wniosku PIT-WZ skarbówka przygotowuje roczne rozliczenie danego podatnika i na maila prześle mu link do gotowej deklaracji. Obowiązkiem podatnika jest przejrzenie zeznania podatkowego – musi je uznać lub odrzucić w ustawowym terminie ostatecznego składania deklaracji PIT. Jeśli tego nie zrobi, zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie. W przypadku gdy tak się stanie, podatnik będzie miał jeszcze szansę na wykonanie korekty zeznania. W tej sytuacji jednakże fiskus już nie pomoże – dana osoba musi zrobić korektę samodzielnie, na tym samym druku, najlepiej wysyłając ją poprzez odpowiedni do deklaracji PIT 2017 program.

Formularz PIT-WZ

Jakie dane powinny znaleźć się we wniosku PIT-WZ? Przede wszystkim będą to podstawowe informacje, które przydadzą się skarbówce do wypełnienia deklaracji. Podatnik może także zaznaczyć organizację pożytku publicznego, której przekaże swój 1% podatku, a także ulgi i odliczenia (np. prorodzinną, rehabilitacyjną itp.), z których pragnie skorzystać, jeśli rzecz jasna spełnia wymagania uprawniające do tego.

Niestety, ten sposób wypełniania deklaracji podatkowej ma też swoje wady. Podatnik nie może skorzystać ze wszystkim przywilejów – nie odliczy np. ulgi internetowej, odsetkowej czy swych oszczędności na emeryturę w ramach IKZE. Aby to zrobić, musiałby wypełnić PIT samodzielnie.