Termin rozliczenia PIT

Każdy podatnik w Polsce, który uzyskał przychody, które podlegają opodatkowaniu ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem za ubiegły rok. Nawet jeżeli podatnik uzyskał stratę to również musi złożyć zeznanie. Rozliczenie PIT 2013 należy złożyć w pierwszym kwartale roku, dokładnie do 30 kwietnia, do godziny 23:59. Należy też mieć na uwadze, że różne formularze mają różne terminy, na przykład:
– PIT-36 do 30 kwietnia
– PIT-36L do 30 kwietnia
– PIT-37 do 30 kwietnia
– PIT-38 do 30 kwietnia
– PIT-40 do 28 lutego
– PIT-40A do 28 lutego
– PIT-28 do 31 stycznia
– PIT-16A do 31 stycznia

Oczywiście największa liczba podatników będzie przestrzegać terminu 30 kwiecień 2014, jednak osoby, których obowiązuje inna deklaracja niż PIT-36 i PIT-37 powinny wiedzieć, że mają mniej czasu.

Deklarację możemy złożyć na kilka sposobów, są to:
– przesłanie drogą elektroniczną, szyfrowaną (najszybsza metoda)
– osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym do którego należymy
– przesłanie pocztą, listem poleconym
Przed wysłaniem jednak dokumentu, należy go poprawnie wypełnić. Poprawnie wypełniony formularz to obowiązek podatnika, jeśli popełnimy błąd, możemy być pewni, że Urząd Skarbowy na pewno nas wezwie do stawienia się osobiście. By tego uniknąć, dobrze jest skorzystać z pomocy. Taką pomoc oferują programy do rozliczania się z fiskusem. System jest tak zaprojektowany by liczył za nas wprowadzone kwoty i nie pozwolił przeoczyć jakiegoś pola w formularzu. To już wystarczająca pomoc by nie popełnić błędu, który zmusił by nas do wizyty w Urzędzie Skarbowym.