System podatkowy oporny na zmiany

Od dłuższego już czasu mówi się o konieczności wprowadzenia zmian w obowiązującym systemie podatkowym. Niestety zbyt wysoki deficyt budżetowy nie sprzyja podatnikom i na rewolucję w resorcie finansów będziemy musieli jeszcze poczekać.

Obecnie w Polsce obowiązuje dwustopniowa skala podatkowa. Oznacza to, że wszyscy, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, płacą podatek według stawki 18 lub 32 proc. Ostatnia modyfikacja progów podatkowych miała miejsce w 2009 roku. Jak przyznaje Ministerstwo Finansów, co roku rosną wpływy z podatków od osób, których dochody kwalifikują na drugi próg podatkowy. Dla porównania w 2009 roku część ta wynosiła 1, 59%, natomiast o 2012 prawie 2,3 %. Z większych wpływów do budżetu nikt nie chce rezygnować, dlatego rozmowy o zmianie ordynacji podatkowej rząd rozmawia niechętnie. Tymczasem o sprawę zabiegają posłowie. Ostatnio wpłynął do sejmy projekt, który wprowadza cztery stawki podatkowe zamiast dwóch.

W tym kontekście coraz częściej mówi się o wprowadzeniu stawki 15 proc., dla osób których roczne dochody nie przekroczą 20 160 zł. Nie da się ukryć, że rozwarstwienie dochodów w Polsce jest coraz większe, a waloryzacja progów podatkowych może być jednym ze sposobów, by coś zmienić w tej kwestii. Oczywiście wiąże się to również z podniesieniem podatków dla najbogatszych i tutaj słychać już więcej głosów oburzenia, bo nikt nie chce oddawać państwu połowy swoich dochodów. Tymczasem w projekcie poselskim dla najlepiej zarabiających zaproponowano właśnie stawkę 50%.

Pamiętajmy, że rewaloryzacja progów podatkowych oznacza również podwyższenie kwoty wolnej od podatku, a ta w naszym kraju jest jedną z najniższych w Europie. Kwestia ta jest nawet przedmiotem troski samego Rzecznika Spraw Obywatelskich, który zdecydował się złożyć w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Dla obywateli, którzy w tym roku będą wypełniać pit 37 online, problem ten zdaje się nie mieć większego znaczenia. Ważniejszą sprawą jest zapoznanie się ze zmianami przepisów, dotyczącymi ulg popularnych ulg podatkowych. Jednak wszyscy mamy nadzieję, że kolejne rewolucje w systemie podatkowym będą bardziej sprzyjać najuboższym obywatelom.