Rozliczenie podatku od wygranej w rocznym zeznaniu PIT

Szczęśliwcy, którym przypadła w udziale wygrana w konkursach, grach czy loteriach (np. Lotto), mają obowiązek zapłacić podatek w wysokości 10% od nagrody na rzecz fiskusa. Nie zawsze jest to obowiązkowe. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej.

Gry liczbowe

Obowiązek zapłacenia podatku od wygranej nagrody zależy od jej wysokości. Zarówno w przypadku nagród pieniężnych, jak i rzeczowych, decydująca jest tu ich wartość. W grach liczbowych zwolnieniu z konieczności zapłaty podatku podlegają kwoty mniejsze niż 2.280 zł. Jeśli dana osoba wygrała więcej, od razu musi zapłacić 10% od wygranej, otrzyma więc odpowiednio mniejszą sumę pieniędzy. Podatek zapłaci organizator konkursu w terminie do 20. dnia miesiąca kolejnego po przekazaniu nagrody. Musi on także przesłać deklarację PIT-8AR oraz formularz PIT-8C. Laureat nie musi więc ani płacić podatku, ani też rozliczać przychodu w zeznaniu podatkowym składanym osobiście w skarbówce lub internetowo przez darmowy program PIT 2018.

kobieta-za-pomocą-klawiatury-i-myszy_1150-82Konkursy telewizyjne

W przypadku konkursów i gier emitowanych w środkach masowego przekazu (np. teleturniejów) „graniczną kwotą”, poniżej której nie trzeba uiszczać podatku, jest 760 zł. Osoby, które wygrały wyższą kwotę pieniężną, otrzymają ją zmniejszoną odpowiednio o wspomniany już podatek.

Co natomiast w sytuacji, kiedy wygraną jest nagroda rzeczowa, np. najnowszy model telefonu lub samochód? W tym przypadku laureat musi samodzielnie, jeszcze przed odbiorem nagrody, uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. Organizator konkursu nie może wydać przedmiotu zwycięzcy, jeśli ten nie przedstawi mu dowodu wpłaty 10% wartości wygranej na odpowiednie, wskazane przez niego konto. Również w tym przypadku po stronie organizatora jest wpłacenie podatku na konto fiskusa oraz przygotowanie druku PIT-8C dla laureata oraz PIT-8AR dla urzędników skarbowych.

Wygrana w kasynach

Największą nieopodatkowaną wygraną mogą cieszyć się gracze w kasynach, bowiem w ich przypadku nie podlega opodatkowaniu kwota nawet miliona złotych. Ważne jest jednak, aby posiadać np. zaświadczenie o wspomnianej wygranej. Tak duża kwota, która pojawi się nagle na koncie, raczej nie umknie uwadze skarbówki. Dobrze jest więc mieć, na wszelki wypadek, dowód poświadczający legalne zdobycie owych środków.