Rozliczanie dochodów dziecka w deklaracji podatkowej

Obowiązkiem każdej osoby uzyskującej dochody w danym roku jest rozliczenie ich w deklaracji podatkowej. Dotyczy to także osób nieletnich. Mogą one złożyć swoje zeznanie samodzielnie lub też wraz z rodzicami czy opiekunami prawnymi. W poniższym tekście prezentujemy więcej informacji na ten temat.

Gdy dziecko składa PIT samodzielnie

Pomimo że w większości przypadków rodzic lub prawny opiekun może rozliczyć się wspólnie z osiągającym dochody dzieckiem na jednym formularzu podatkowym, to jednakże w niektórych przypadkach jest to niemożliwe. Niekiedy małoletni musi złożyć swój PIT samodzielnie, czy to poprzez odpowiedni program do rozliczenia PIT 2016, czy też drogą tradycyjną – podczas osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym.

Kiedy nieletni ma obowiązek samodzielnego rozliczenia się? Przede wszystkim dotyczy to sytuacji, w których jego przychody pochodzą ze stypendiów, przedmiotów, jakie dziecko dostało do swobodnego użytkowania, a także z pracy, w tym z umów o pracę, dzieło oraz zleceń, jak również z licencji, praw autorskich, czy w końcu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

firmowe-część-poprawa-komputer_1150-1393

Obowiązek samodzielnego rozliczania się internetowo przez program PIT 2016 lub też osobiście w skarbówce na druku papierowym, ma także dziecko albo nastolatek, którego rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. W sytuacji natomiast, gdy jeden rodzic został władzy pozbawiony, a drugi posiada pełnię praw, nieletni może rozliczyć się wspólnie z tym drugim rodzicem.

Pozostałe przypadki dotyczą osób małoletnich, które muszą rozliczać się wspólnie z rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Gdy nastolatek się żeni

Sytuacja, kiedy małoletni nastolatek lub nastolatka wstępują w związek małżeński sprawia, że automatycznie stają się oni pełnoletni wedle prawa. Od tej chwili muszą się już więc rozliczać samodzielnie. Co ciekawe, nawet rozwód czy unieważnienie małżeństwa nie sprawią, iż dziecko na powrót stanie się osobą nieletnią i będzie mogło znów składać swój PIT wspólnie z rodzicami albo opiekunami prawnymi.