Prosto i wygonie – rozlicz PIT przez internet

Każdego roku coraz więcej podatników decyduje się na rozliczenie drogą elektroniczną. Na początku do złożenia zeznania potrzebny był dosyć kosztowny kwalifikowany podpis elektroniczny, jednak obecnie do weryfikacji podatnika wystarczą podstawowe dane osobowe z dowodu osobistego oraz kwota przychodu wykazana w zeznaniu zeszłorocznym. System dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów i można pobrać go za darmo. Pamiętajmy, że obecnie NIP w formularzu wpisują wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wypełnienie interaktywnego formularza PIT to znaczna oszczędność czasu, a przede wszystkim wygoda, bo zamiast stać w kolejce na poczcie lub w urzędzie skarbowym, możemy rozliczyć się z fiskusem zza własnego biurka.

Rozliczenia online można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na wypełnieniu interaktywnych formularzy bezpośrednio na stronie Ministerstwa Finansów lub na Pitax.pl. Durga metoda, to pobranie specjalnego programu, który instaluje się na swoim komputerze. Jeśli mamy jakieś wątpliwości lub problemy techniczne, również warto zajrzeć na stronę www.Pitax.pl. Tam dowiemy się, jak wykonać rozliczenie pit krok po kroku. Program znajdziemy w zakładce ROZLICZ PIT na górze strony. Pamiętajmy również o zaktualizowaniu wtyczki (plug – in) programu Adobe Reader.

Zanim zabierzemy się do wypełniania interaktywnego formularza, warto zgromadzić pod ręką wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli jednak z jakiegoś powodu będziemy potrzebowali zrobić sobie przerwę w trakcie wypełniania naszego formularza PIT, wystarczy zapisać go w wersjach roboczych. Program Pitax umożliwia również utworzenie kilku profili podatnika, dzięki czemu przy pomocy jednego programu możemy z łatwością rozliczyć kilka różnych dokumentów. Program automatycznie wychwyci błędy, takie jak na przykład braki w rubrykach. Nie wychwyci natomiast błędnie wpisanych danych osobowych, dlatego przed zatwierdzeniem warto jeszcze raz dokładnie przeczytać formularz. Po zatwierdzeniu gotowe zeznanie możemy jednym kliknięciem przesłać na serwer Ministerstwa, skąd trafi bezpośrednio do naszego urzędu skarbowego. Poprawnie wysłany PIT umożliwia wygenerowanie elektronicznego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), który stanowi dowód złożenia zeznania w terminie.