Pracowałeś za granicą? Sprawdź czy nie należy ci się zwrot podatku

Zwrot podatku z zagranicy to dodatkowy dochód, o który warto się ubiegać. Tym bardziej, że suma zarobków większość Polaków pracujących poza granicami kraju nie przekracza tzw. kwoty wolnej od podatku. Każda osoba, która legalnie podjęła pracę za granicą powinna sprawdzić, czy ma szansę uzyskać zwrot z tamtejszego fiskusa. Żeby zorientować się, czy przysługuje nam zwrot należy zsumować wszystkie nasze dochody i sprawdzić, czy nie przekroczyła ona kwoty zwolnionej od podatku, obowiązującej w danym kraju.

Nadal jednym z bardziej popularnych krajów, do których udają się Polacy w celach zarobkowych jest Anglia oraz Irlandia. O zwrot podatku z Irlandii bądź Anglii można się ubiegać tuż po zakończeniu roku podatkowego, czyli po 5. kwietnia lub po zakończeniu zatrudnienia, jeśli nie podjęliśmy kolejnej pracy na terenie Anglii. Zwrot podatku należy na się w momencie, gdy do tamtejszego urzędu skarbowego wpłaciliśmy zbyt wysoki podatek, zgodnie z roczną deklaracją podatkową lub za pośrednictwem pracodawcy. Wbrew pozorom dość często dochodzi do takich sytuacji, zwłaszcza gdy pracowaliśmy jedynie przez część roku lub byliśmy zatrudnieni w kilku miejscach jednocześnie. Zdarza się również, że studenci, którzy pracują w Anglii w okresie wakacyjnym, nie wypełniają formularza P38 (S), który przewiduje ulgę podatkową dla pracujących studentów.

Procedura ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy, w tym wypadku z Anglii nie jest bardzo skomplikowana, jednak warto skorzystać z usług doradcy podatkowego lub firmy pośredniczącej, gdy nie znamy dobrze języka angielskiego lub generalnie gubimy się w świecie formularzy podatkowych. Na ubieganie się o zwrot podatku z Anglii mamy 5 lat od momentu zakończenia pracy. W tym celu musimy złożyć w tamtejszym urzędzie skarbowym odpowiednie pismo wraz z załączonymi dokumentami: formularzem P45 oraz P60. Pierwszy dokument powinniśmy otrzymać po zakończeniu pracy, drugi natomiast jest odpowiednikiem PIT – 11 i dostaniemy go po zakończeniu roku podatkowego. Na podstawie powyższych dokumentów wypełniamy druk P50 i wysyłamy do odpowiedniego Tax Office.