Praca za granicą a prawo podatkowe w Polsce

Jeśli pracowałeś za granicą, prawdopodobnie możesz ubiegać się o zwrot podatku nawet do 5 lat wstecz. To bardzo istotna informacja dla osób, które do tej pory nie skorzystały z tej możliwości. Pamiętajmy również o obowiązku rozliczenia swoich dochodów z zagranicznych wyjazdów.

W pierwszej kolejności należy ustalić, gdzie obecnie znajduje się nasze miejsce zamieszkania, ponieważ jest ono głównym wyznacznikiem obowiązku podatkowego. Tzw. rezydencja podatkowa zależy od tego, w jakim kraju oficjalnie mieszkamy oraz gdzie znajduje się nasze centrum interesów życiowych (osobistych i gospodarczych). Zmiana rezydencji podatkowej dotyczy więc osób, które przebywają za granicą na stałe bądź przez okres dłuży niż 183 dni, co wiąże się także ze zmianą miejsca zamieszkania. W innym wypadku jesteśmy zobowiązani do rocznego rozliczenia naszych dochodów w Polsce, nawet jeśli większą część uzyskaliśmy pracując za granicą.

Przed wyjazdem za granicę, warto również ustalić, czy dany kraj ma podpisaną z Polską umowę podatkową. Taka umowa gwarantuje nam, że unikniemy podwójnego opodatkowania. W tego typu międzynarodowych umowach obowiązują zasadniczo dwie metody. Pierwsza to metoda wyłączenia z progresją, druga to odliczenie proporcjonalne. Oczywiście najkorzystniejsze dla podatnika jest odliczenie z progresją, zwłaszcza w sytuacji, gdy oprócz dochodów z pracy za granicą uzyskaliśmy również dochód w Polsce.

Jeśli uzyskaliśmy dochód z pracy za granicą, możemy także ubiegać się o zwrot podatku. W tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty w Urzędzie Skarbowym danego kraju. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pośrednictwa firmy doradczej. Zasadniczo zwrot podatku przysługuje tym podatnikom, którzy nie przekroczyli kwoty wolnej podatku, która obowiązuje w danym państwie. Zatem inne warunki będą obowiązywały, gdy staramy się o zwrot podatku z Anglii, inne, gdy ubiegamy się o zwrot podatku z Irlandii. Otrzymamy zwrot podatku w świetle prawa podatkowego także stanowi nasz dochód, dlatego będziemy musieli uwzględnić go w rocznym zeznaniu podatkowym.