Praca za granicą : o czym warto pamiętać?

Praca sezonowa za granicą to nadal jedna z bardziej popularnych form zarobkowania. Wielu Polaków decyduje się wyjechać „na saksy” . Zwłaszcza w okresie wakacji za granicę chętnie wyjeżdżają studenci, którzy tam widzą większe możliwości finansowe. Przed wyjazdem warto jednak dopełnić kilku ważnych formalności, żeby uniknąć problemów i niebezpieczeństw.

Pierwsza kwestia dotyczy samego szukania odpowiedniej oferty. Jeśli samodzielnie poszukujemy pracy, na przykład za pomocą internetu, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o naszym pracodawcy. Przede wszystkim sprawdzić, czy firma istnieje i jest oficjalnie zarejestrowana w danym kraju. Im więcej zbierzemy danych i opinii o naszym potencjalnym pracodawcy, tym będziemy pewniejsi, że na miejscu nic nas nie zaskoczy. Oprócz kontaktu drogą mailową, powinniśmy skontaktować się z pracodawcą telefonicznie i dokładnie wypytać o wszystkie warunki zatrudnienia. Najlepiej, jeśli wstępna umowa lub deklaracja zatrudniania zostanie z nami podpisana jeszcze przed naszym wylotem do danego kraju.

Wiele osób korzysta z ofert agencji pośrednictwa pracy. Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, sprawdź, czy firma pośrednicząca działa legalnie i posiada odpowiedni certyfikat. Pośrednik powinien być zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Może się zdarzyć, że pracodawca nie będzie wypełniał warunków umowy lub zwlekał z wypłatą wynagrodzenia. Pośrednik będzie zobowiązany do odpowiedniej interwencji, ale tylko wtedy, gdy uzyskamy od niego stosowną gwarancję na piśmie.

Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie nasze dokumenty są ważne, przede wszystkim paszport i dowód osobisty. Oprócz tego warto się zabezpieczyć i wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia. Wszystkie dokumenty i umowy powinniśmy otrzymać w dwóch kopiach. Nie zaszkodzi jednak zrobienie kserokopii i pozostawienie jej rodzinie lub zaufanej osobie. Powinniśmy również zachować wszystkie dokumenty od pracodawcy, ponieważ na ich postawie będziemy mogli ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy.