Poznaj powody odrzucenia e-deklaracji podatkowej

Przy wypełnianiu zeznania podatkowego, czy to w wersji papierowej, czy internetowej, niezbędne są skrupulatność i dokładność. Popełnienie nawet drobnego błędu, może niestety skutkować nałożeniem przez Urząd Skarbowy kary. Poniżej przedstawimy najczęstsze powody odrzucenia e-deklaracji i poradzimy, jak ich uniknąć.

 

Niewłaściwy wybór Urzędu Skarbowego

Jedną z przyczyn odrzucenia zeznania złożonego przez internet, jest błędny wybór urzędu skarbowego, do którego ma trafić deklaracja. Dlatego zanim zaznaczymy konkretny urząd, upewnijmy się (sprawdzając na przykład nasze poprzednie deklaracje albo wyszukując w sieci informację, do której skarbówki „przynależymy” na przykład ze względu na adres zamieszkania), że podawany przez nas adres skarbówki jest tym właściwym.

 

Niezgodne dane

Kolejnym częstym powodem odrzucenia e-deklaracji jest niezgodność danych personalnych podatnika wpisanych do deklaracji z danymi posiadanymi przez konkretny Urząd Skarbowy. Niezgodność ta przejawia się nie tylko w niewłaściwym imieniu, nazwisku czy dacie urodzenia, ale również w literówkach i zbędnych, kilkukrotnych spacjach.

computer-742856_640

Błędny przychód za zeszły rok

Nierzadkim powodem odrzucenia jest także podanie błędnej kwoty przychodu z ubiegłego roku. Należy pamiętać, że kwota ta musi być podana bez zaokrągleń. Nie wolno również łączyć przychodów podatnika oraz jego małżonka – trzeba wpisać wyłącznie sumę przychodu osoby składającej e-deklarację.

 

Dobry program do rozliczania PIT-ów to podstawa

Aby złożyć pit 2016 program do tego celu powinniśmy wybrać skrupulatnie i dobrze się nad nim zastanowić. Powinien on być bezpieczny, wolny od wirusów i najlepiej również posiadać możliwość szyfrowania połączenia z siecią podczas wysyłki deklaracji. Tylko taka aplikacja da nam pewność bezpiecznego wysłania i przetworzenia naszego PIT-u.

 

Jak uniknąć błędów?

Powodów odrzucenia deklaracji podatkowej jest wiele, powyżej wskazaliśmy tylko niektóre z nich. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz PIT nie zostanie odrzucony, bądźmy uważni i skrupulatni. Przede wszystkim warto jednak zdecydować się na dobry program do rozliczania pit 2016, który „pomoże” nam szybko i prawidłowo uzupełnić wszystkie części deklaracji podatkowej.