Potwierdzenie złożenia PIT-u przez internet, czyli o dokumencie UPO

Coraz więcej podatników decyduje się na złożenie rocznej deklaracji podatkowej przez internet. Jest to z pewnością polecana metoda rozliczenia, pozwalająca zaoszczędzić czas, uniknąć wielu błędów a nawet przyspieszyć ewentualny zwrot nadpłaty podatku. A w jaki sposób potwierdzić, że nasz PIT trafił do właściwej skarbówki? Wyjaśniamy poniżej.

Potwierdzenie wysłania PIT-u online

Jak wspomniano wyżej, osoby, które zdecydowały się na wysłanie zeznania podatkowego internetowo przez program do rozliczenia PIT 2017 mogą zaoszczędzić sporo czasu. Ich deklaracja podatkowa trafia bowiem do Urzędu Skarbowego dosłownie w kilka chwil. Niektórzy jednakże obawiają się tej formy wysyłki PIT-u – zastanawiają się, w jaki sposób potwierdzą, że ich PIT trafił do placówki skarbowej? Potwierdzenie jest szybkie i proste – jako dowód wystarczy Urzędowe Potwierdzenie Odbioru dokumentu, czyli tzw. UPO.

przeznaczone-do-walki-radioelektronicznej-z-ekspertem-strony-handlowej-przy-użyciu-kalk_1262-3175Jak otrzymać UPO?

Po przesłaniu deklaracji do skarbówki przez program PIT 2017, podatnik otrzymuje wiadomość zwrotną z indywidualnym numerem referencyjnym. Jest on przydatny do ewentualnych kontaktów z Urzędem Skarbowym i – co najistotniejsze – do sprawdzenia statusu PIT-u, czyli uzyskania informacji na temat tego, czy został on już zweryfikowany przez urzędników.

Kiedy otrzymasz UPO?

Podatnik może pobrać UPO dopiero po zweryfikowaniu pod względem formalnym, rachunkowym i danych osobowych jego deklaracji podatkowej. Zazwyczaj UPO potwierdzający prawidłowe przesłanie PIT-u do skarbówki podatnik otrzymuje już w ciągu kilku minut. W niektórych sytuacjach – zazwyczaj krótko przed terminem ostatecznego złożenia deklaracji, czas ten może się wydłużyć do kilku lub nawet kilkunastu godzin, ze względu na dotarcie do systemu skarbówki ogromnej liczby formularzy w bardzo krótkim czasie. Dlatego więc dobrze jest w miarę możliwości wysłać swoje zeznanie jak najszybciej.

Potwierdzenie odbioru najlepiej jest wydrukować i przechowywać minimum pięć lat (czyli do czasu przedawnienia się zobowiązań podatkowych). Warto je mieć w przypadku ewentualnej kontroli ze strony fiskusa.