PIT składany osobiście czy przez internet? Sprawdź nasze porównanie

Podatnicy wypełniający swe roczne rozliczenia podatkowe, mają możliwość złożenia ich na kilka sposobów, spośród których największą popularnością cieszy się składanie PIT-ów osobiście w Urzędzie Skarbowym oraz przez internet. W poniższym artykule przedstawiamy zalety i wady obu sposobów złożenia zeznania.

Osobiście w skarbówce

Ciągle najbardziej popularną metodą na złożenie PIT-u jest osobiste przedłożenie go we właściwej placówce skarbowej. Plusem tego sposobu jest możliwość ewentualnego dopytania urzędnika, gdy mamy jakieś wątpliwości czy czegoś nie wiemy. Wadą są z kolei kolejki. Szczególnie w okresie przed ostatecznym terminem złożenia deklaracji w placówkach skarbowych mamy do czynienia z długimi kolejkami i nierzadko nawet wielogodzinnym oczekiwaniem na podejście do okienka. To z pewnością spora strata czasu.

Wysyłka PIT-u drogą online                                                            

biznesmen-pracy-na-biurku-z-filiżanką-kawy-w-biurze_1150-710Coraz większą estymą cieszy się natomiast składanie rozliczenia PIT 2016 online. Mnóstwo osób decyduje się na tę metodę wysyłki swojego zeznania podatkowego. Co ważne, w ten sposób można złożyć każdy PIT czy jego korektę, jak również rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i dziećmi albo też odliczyć ulgi i darowizny. Niewątpliwą zaletą składania deklaracji przez internet jest szybkość – PIT można przesłać dosłownie jednym kliknięciem o każdej porze dnia i nocy, co rzecz jasna nie jest możliwe w przypadku składania formularza osobiście w placówce skarbowej.

Co jest potrzebne, aby złożyć PIT internetowo? Wystarczy jedynie odpowiedni program PIT 2016 online oraz dostęp do sieci www. Wybierając aplikację do PIT-ów koniecznie zwróćmy uwagę na to, aby posiadała ona wszystkie najbardziej aktualne wersje formularzy podatkowych, by była wolna od wirusów oraz posiadała wszelkie niezbędne certyfikaty i zabezpieczenia. Jest to bardzo ważne, nie chcemy przecież, żeby nasze dane identyfikacyjne zostały przechwycone przez niepowołane osoby.

Osobiście czy internetowo?

To, na jaki sposób złożenia deklaracji zdecyduje się podatnik, jest sprawą indywidualną. Z pewnością więcej zalet posiada metoda przesłania PIT-u drogą online. Jeżeli więc jeszcze nie złożyłeś swojej deklaracji podatkowej i zastanawiasz się, który sposób wybrać, rekomendujemy przesłanie zeznania przez komputerowy program do PIT-ów.