PIT nie taki straszny, jak go malują

Obowiązkowe rozliczenie z fiskusem często kojarzy nam się ze żmudnym wypełnianiem skomplikowanych formularzy. Jeszcze do niedawna, aby złożyć zeznanie podatkowe każdy podatnik musiał odstać swoje w kolejce na poczcie lub w urzędzie. Start w 2008 roku systemu wdrożonego przez Ministerstwo Finansów umożliwił milionom Polaków złożenie deklaracji podatkowej drogą internetową. W ten sposób szybko, łatwo i wygodnie możemy wysłać swój PIT, nie wychodząc z domu. Według danych Ministerstwa Finansów do dziś skorzystało z tej możliwości prawie 15 milionów podatników.

Rzeczywiście, gdy przyjrzymy się bliżej aplikacji e – Deklaracje, przekonamy się, że jest ona bardzo intuicyjna i do jej obsługi wystarczy dostęp do internetu oraz instalacja zalecanej wtyczki programu Adobe Reader. PIT przez internet 2014 możemy wysłać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego wówczas gdy wypełniamy jeden z następujących formularzy: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT- 39, PIT-16A, PIT-19A. Drogą elektroniczną możemy także złożyć ewentualną korektę tych deklaracji. Twórcy programu zadbali również o bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Jeśli składamy PIT bez podpisu elektronicznego, podatnika weryfikuje się między innymi przez podanie kwoty przychodu wskazanej w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za poprzedni rok. W sytuacji, gdy w poprzednim roku nie wykazaliśmy żadnych dochodów, wpisujemy wartość “0”. Oczywiście przesyłając zeznanie za pomocą systemu, otrzymujemy także odpowiednie potwierdzenie. Jest to UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które możemy przechować na komputerze w postaci pliku PDF lub wydrukować. Jest to dokument, który ma taką samą wagę, jak pieczęć urzędu skarbowego lub dowód nadania listu poleconego.

Jeśli zatem chcemy zaoszczędzić czas i znacznie uprościć całą procedurę składania zeznania podatkowego, zdecydowanie warto zapoznać się z programem ro rozliczenia online – np. PITAX (www.Pitax.pl). Do korzyści wynikających ze złożenia zeznania w formie elektronicznej możemy również doliczyć fakt, że znacznie szybciej otrzymamy też zwrot podatku, jeśli taki nam się należy. Wysyłając bowiem pit przez internet 2014 skracamy drogę administracyjną dokumentu.