Obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym

Co roku na wszystkich osobach, które uzyskały dochód w minionym roku ciąży obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Zobowiązanie to wynika z przepisów prawa podatkowego, a jego niedochowanie wiąże się z dotkliwymi sankcjami, głównie o charakterze finansowym. Rozliczeń należy dokonać w terminach bądź do 31 stycznia 2015, bądź do końca kwietnia w zależności do której grupy podatników się Państwo zaliczacie. Zdecydowana większość osób rozlicza się jednak w terminie późniejszym.

Proces wypełniania deklaracji nie jest skomplikowany, szczególnie jeśli zdecydują się Państwo skorzystać z internetowych programów do wypełniania PIT online. Wówczas wystarczy wprowadzić poprawnie dane do deklaracji, a program samodzielnie dokona niezbędnych obliczeń. Programy do PIT polecamy zwłaszcza osobom, które nie mogą pochwalić się znaczną wiedzą z zakresu prawa podatkowego. Powszechnie znanym faktem jest bowiem, że prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane i wiele osób zmuszonych jest do korzystania z usług księgowych i doradców podatkowych. Chcemy jednak Państwa uspokoić i zapewnić, że składanie rocznego zeznania podatkowego nie jest trudne i każdy powinien spróbować poradzić z tym sobie samodzielnie. Programy mają również tę zaletę, że podpowiadają informacje związane z możliwością skorzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych, dzięki czemu łatwo zorientują się Państwo czy przysługują Państwu jakieś ulgi i jak obniżyć dzięki temu wysokość należnego podatku.

Oprócz tego zachęcamy Państwa również do korzystania z możliwości przekazania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. We wskazanym przez program polu deklaracji, należy wyrazić zgodę na przekazanie podatku oraz wskazać nazwę i numer KRS organizacji, którą chcielibyście Państwo wesprzeć. Informacje te powinni Państwo znaleźć na stronie internetowej danej organizacji. Numer KRS pozwala również sprawdzić działalność danej organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli chcą więc Państwo mieć pewność, czy profil organizacji odpowiada Państwa oczekiwaniom, można ją sprawdzić za pomocą elektronicznego dostępu do KRS.