Co nowego w systemie e-deklaracje 2015

e-pity

Co roku rośnie liczba osób, które decydują się rozliczyć deklarację podatkową za pośrednictwem internetu. Projekt e-administracja ma na celu sukcesywną cyfryzację administracji publicznej. Czy nowe systemy informatyczne w poszczególnych urzędach mają sprawić, że obsługa petentów będzie tańsza i szybsza. Póki co jeszcze długo przyjdzie nam poczekać, zanim stacjonarne Urzędy przestaną przyjmować interesantów. Możemy jednak sprawdzić, co nowego czeka nas w 2015 roku.

Urząd skarbowy wypełni za nas PIT-37
Tak, ale tylko w bardzo podstawowym zakresie. Część portalu podatkowego będzie dostępna dopiero po zalogowaniu. Podatnik będzie mógł zalogować się na swoim koncie i przesłać za jego pośrednictwem zeznanie podatkowe. Usługa wstępnie wypełnionych zeznań rocznych zostanie uruchomiona dopiero 31 marca 2015. Wówczas e deklaracja 2014 w postaci PIT-37 będzie wstępnie wypełniona za pośrednictwem systemu, na bazie danych przekazanych od płatników.
Każdą deklarację będzie można edytować. Prawdopodobnie zrobi to większość z nas, choćby po to, by przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Zmiany w formularzu będą musieli nanieść także ci podatnicy, którzy planują rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, bądź odliczyć ulgę podatkową.

Nowe obowiązki płatników
Jak co roku płatnicy mają obowiązek dostarczyć do urzędu odpowiednie dokumenty. W 2015 roku muszę się jednak liczyć z pewnymi zmianami. Zarówno pracodawcy, biura rachunkowe jak i organy emerytalno- rentowe będę musiały złożyć wszystkie dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej. Z tego obowiązku zwolnieni są tylko przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 5 osób. W celu ułatwienia całej procedury zostanie uruchomiona Uniwersalna Bramka Dokumentów. Nowe narzędzie umożliwi transfer wielu dokumentów jednocześnie, maksymalnie 20 tys. Jednocześnie jako dowód nadania pobierzemy tylko jeden dokument UPO dla całego pakietu danych. W nowym systemie warto zwrócić też uwagę na zmieniony schemat nazwy dokumentów.