Nowe zasady składania zeznania podatkowego w 2015 roku

Standardowy druk, który wypełnia w Polsce statystyczny podatnik to PIT – 37. Wypełniamy go w danym roku podatkowym, uwzględniając wszystkie nasze dochody oraz ewentualne ulgi i odliczenia podatkowe. Jeśli wypełniamy tradycyjne zeznanie w formie papierowej koniecznie upewnijmy się, że posiadamy aktualny druk. Zdarza się bowiem, że podatnicy przez pomyłkę wypełniają zeznanie na zeszłorocznym druku, który na przykład został im gdzieś w szufladzie. Tymczasem jest to błąd, który będzie nas kosztować kolejną wyprawę do Urzędu Skarbowego, celem złożenia korekty zeznania. Dzieje się tak dlatego, ponieważ na skutek zmian w prawie podatkowym, co roku mogą być wprowadzane zmiany w formularzach.

Ta sama procedura obowiązuje w przypadku, gdy składamy zeznanie podatkowe drogą elektroniczną. Wówczas należny się upewnić, że posiadamy zaktualizowaną wersję programu Pitax.pl lub innej komercyjnej aplikacji.

Jak wypełnić PIT – 37 2015?
Otóż w roku 2015 możemy spodziewać się kolejnej rewolucji w dziedzinie cyfryzacji administracji publicznej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów w życie mają wejść przepisy, w myśl których to Urząd Skarbowy wypełni za nas zeznanie. Obieg danych osobowych oraz informacji podatkowych odbędzie się dzięki e – systemowi Ministerstwa. Od 2015 roku bowiem płatnicy będą zobowiązania do składania druku PIT – 11 do Urzędu Skarbowego wyłącznie przez internet. Dzięki temu będzie możliwe automatyczne rozliczenie drogą elektroniczną milionów podatników, głównie zaś osób pracujących, emerytów i rencistów, którzy standardowo wypełniają PIT – 37. Oczywiście my, jako podatnicy, nadal będziemy mięli kontrolę nad całą procedurą i to do naszego obowiązku będzie należało zatwierdzenie i przesłanie zeznania. Urząd Skarbowy wstępnie wypełni za nas formularz na specjalnie w tym celu utworzonej platformie podatkowej. Po zalogowaniu się na nasze konto, możemy sprawdzić nasze zeznanie podatkowe i zaakceptować je lub skorygować, a następnie zatwierdzić i wysłać na serwer Ministerstwa.