Nowa platforma podatkowa już w 2015

Ministerstwo Finansów przyspiesza projekt informatyzacji administracji publicznej. Kolejnych zmian możemy się spodziewać już w tym roku podatkowym. Nowe rozwiązania są ściśle związane z planami wdrożenia nowej platformy internetowej, której celem jest usprawnienie wymiany informacji między Urzędami Skarbowymi a podatnikami. Wszystkie zmiany zostały opublikowane w projekcie ustawy z dnia 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Czego zatem możemy się spodziewać, rozliczając pit przez internet 2015? Przede wszystkim większego uproszenia całej procedury. W tym roku to administracja skarbowa wstępnie wypełni za nas formularz podatkowy. Aby sprawdzić jego poprawność, zaakceptować i wysłać zeznanie, co jest równoważne ze złożeniem zeznania podatkowego, będziemy musieli zalogować się na nowym portalu Ministerstwa. Dokument będzie dostępny na naszym profilu i gotowy do wprowadzenia wszelkich modyfikacji. Urząd Skarbowy wypełni za nas PIT – 27 w podstawowej formie, zatem jeśli będziemy chcieli na przykład rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, rozliczyć 1 procent podatku na organizację użytku publicznego lub skorzystać w ulgi podatkowej, wówczas musimy samodzielnie dokonać niezbędnych zmian w e – formularzu.

Nowy portal Ministerstwa to nie tylko odświeżony interfejs, bardziej przyjazny użytkownikowi. Zgodnie z zapowiedziami, ma to być rozbudowany system teleinformatyczny administracji podatkowej, który umożliwi lepszą wymianę informacji między skarbówka a podatnikiem, a także skróci drogę kontaktu między organem podatkowym a podatnikiem, płatnikiem lub inkasentem. Platforma umożliwi nie tylko składanie deklaracji, ale też wnoszenie podań, wydawanie zaświadczeń i doręczenie pism z Urzędu Skarbowego, gdyż istotą zmian jest zrównanie administracji cyfrowej z papierową. Z pewnością wyeliminowanie Poczty Polskiej jako pośrednika w dostarczeniu pism, to duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. Pozostaje tylko pytanie, na ile rzeczywiście system będzie sprawny i niezawodny, a przede wszystkim łatwy w obsłudze dla podatnika.

Obok rządowej platformy przy rozliczenie świetnie sprawdza się program Pitax.pl, który jest nie tylko świetnie dostosowany do najnowszych regulacji ale przede wszystkim jest bardzo bezpieczny i umożliwia wypełnienie PIT zaledwie w kilka minut!