Mniej popularne ulgi i odliczenia, z których warto skorzystać

Do najpopularniejszych ulg podatkowych, z pewnością należą ulgi na dzieci, rehabilitacyjne czy na internet. Jednakże ulg i odliczeń podatkowych jest o wiele więcej. Poniżej przedstawiamy mniej popularne ulgi, z których również warto skorzystać.

Ulga na przewodnika i psa asystującego

Z owej ulgi skorzystać mogą niepełnosprawne osoby z orzeczoną pierwszą grupą inwalidzką (niepełnosprawność ruchowa) albo osoby niewidome z I lub II grupy inwalidzkiej. Osoby te mogą odliczyć do 2280 zł z tytułu opłacania przewodnika albo psa asystującego (zwierzę musi jednakże posiadać odpowiednie certyfikaty, które określają jego status).

Ulga na lekarstwa

Aby skorzystać z ulgi na leki, niezbędne jest zaświadczenie od lekarza o konieczności stosowania owych leków, a także dokumenty potwierdzające zakup, na przykład faktury. Można odliczyć koszt lekarstw minus 100 zł miesięcznie, czyli odliczeniu podlega kwota, która przekracza w danym miesiącu wysokość 100 zł.

Ulga na samochód

zajęty-biznesmen-kłopoty_1098-952Maksymalnie można w tym przypadku odliczyć 2280 zł rocznie. Ulga ta przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów i dotyczy korzystania z samochodu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Należy również posiadać orzeczenie o I lub II stopniu niepełnosprawności, skierowanie na rehabilitację oraz akt własności czy współwłasności auta.

Ulga abolicyjna na powrót

Omawiana ulga podatkowa przeznaczona jest dla osób pracujących za granicą, które zamierzają powrócić do kraju. Ważnym dokumentem uprawniającym do skorzystania z owej ulgi jest odpowiednik druku PIT-11 z zagranicy.

Jak skorzystać z ulgi?

Ulg i odliczeń podatkowych jest wiele. Jeśli mamy taką możliwość, to warto z nich skorzystać, wypełniając PIT papierowy albo internetowy, poprzez sprawdzony, darmowy program PIT 2016. Pamiętajmy zawsze o trzymaniu się określonych terminów i o rzetelnym sprawdzeniu naszego PIT-u przed wysyłką. Zwróćmy uwagę, czy nie popełniliśmy żadnego błędu, wszystkie dane i kwoty wprowadziliśmy poprawnie. Nie będziemy musieli wówczas dokonywać korekty, a zwrot za ulgi podatkowe otrzymamy o wiele szybciej.