Korekta PIT-u przez internet. Jak zrobić ją prawidłowo?

W jaki sposób złożyć korektę PIT-u drogą internetową? To łatwe. Działamy podobnie jak w przypadku korekty papierowej, jednakże tutaj zamiast napisania odręcznego pisma z uzasadnieniem, należy wypełnić odpowiedni załącznik.

Odpowiedni program to podstawa

Jeśli wypełniliśmy i przesłaliśmy nasz PIT – obojętnie czy w wersji papierowej, czy poprzez aplikację komputerową, ale zorientowaliśmy się, że np. popełniliśmy błąd w obliczeniach, nie uwzględniliśmy wszystkich dochodów albo ulg, to naszym obowiązkiem jest jak najszybsze złożenie korekty. Możemy to zrobić dwojako – drogą tradycyjną albo online. Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i o wiele szybsza. Wystarczy odpowiedni do PIT-ów 2016 program, dzięki któremu łatwo poradzimy sobie z korektą zeznania i wyślemy ją do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Pamiętajmy o wypełnieniu załącznika

zbliżenie-dłoni-za-pomocą-kalkulatora_1220-58Tak jak wypełnialiśmy naszą deklarację, podobnie uzupełniamy korektę. Na początku w aplikacji musimy zaznaczyć opcję „korekta zeznania” zamiast „złożenie zeznania”, a potem wypełniamy cały nasz PIT od nowa. Należy pamiętać, że w przypadku korekty niezbędne jest napisanie wyjaśnień, dlaczego korekta jest składana. W wersji papierowej należy napisać odręczne wyjaśnienie, a w wersji internetowej wypełniamy odpowiedni załącznik. Każdy dobry, solidny program do rozliczania PIT 2016 posiada załącznik ORD-ZU, który musimy uzupełnić.

Czynny żal

Dla zastosowania tzw. czynnego żalu, czyli w celu uniknięcia sankcji karno-skarbowych za złożenie PIT-u po terminie albo nieprawidłowe go wypełnienie, należy uzasadnić przyczynę wykonania korekty. W tym celu należy uzupełnić wspomniany już wcześniej załącznik ORD-ZU. Aby czynny żal był skuteczny, należy również rzecz jasna opłacić zaległy podatek w odpowiedniej wysokości (gdy PIT złożyliśmy po terminie, musimy uiścić też odsetki od podatku).

Na złożenie korekty deklaracji podatnik ma 5 lat od końca roku, w którym składany jest PIT za konkretny rok podatkowy. Jednakże nie czekajmy tak długo – korektę zawsze warto złożyć jest jak najszybciej.