Jesteś emerytem albo rencistą? Sprawdź, czy musisz samodzielnie rozliczyć PIT

Rencistów i emerytów z podatku od dochodów rozlicza ZUS albo KRUS, po czym przesyła im rokrocznie rozliczenie na specjalnym formularzu. Drugi formularz z kolei trafia do Urzędu Skarbowego, właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika. W niektórych przypadkach jednakże to emeryt lub rencista wypełnia swój PIT. W poniższym artykule przedstawiamy takie przypadki.

Dodatkowe dochody

Kiedy podatnik, oprócz pobierania renty czy emerytury, uzyskiwał w danym roku podatkowym również dodatkowe dochody (np. pracował na pół etatu w firmie, pracował na umowę zlecenie albo uzyskiwał zarobki z kilku źródeł), musi owe dochody wykazać w rozliczeniu podatkowym. Może to zrobić zarówno drogą tradycyjną, jak i internetową, wypełniając odpowiedni darmowy program PIT 2016. Musi je doliczyć do dochodów z ZUS-u i opodatkować je razem.

Wspólne rozliczanie się małżonków

Małżonkowie spełniający odpowiednie warunki, mogą dokonać wspólnego rozliczenia PIT-u. Jest to szczególnie korzystne, gdy jedno z nich uzyskuje bardzo wysokie dochody (przekracza pierwszy próg podatkowy, w związku z czym musiałby rozliczać się wedle stawki 32%), a drugi o wiele niższe. W tym przypadku łączne rozliczenie sprawi, że opodatkowanie spadnie do niższej, wynoszącej 18% stawki.biznesmen-podpisywania-dokumentow-księgowych_1262-2235

Ulgi podatkowe

Emeryt lub rencista, który chce skorzystać z odpowiedniej ulgi podatkowej (np. na internet, leki, rehabilitacyjnej, darowizny itp.), może to zrobić, gdy złoży samodzielnie deklarację podatkową. Ma możliwość dzięki temu uzyskać od Urzędu Skarbowego zwrot należnych mu, nawet dość sporych, kwot pieniężnych. Zwrot taki dostanie w ciągu 3 miesięcy od złożenia PIT-u.

1% dla OPP

W przypadku, gdy emeryt albo rencista chce przekazać 1% ze swojego podatku, musi samodzielnie wypełnić deklarację. Wskazuje w niej organizację pożytku publicznego wraz z numerem KRS, na rzecz której chce złożyć darowiznę. Aktualną listę OPP znaleźć można w internecie, np. na stronach rządowych. Wspomniane środki przeleje na konto wybranego stowarzyszenia czy fundacji Urząd Skarbowy. Ma na to czas do lipca/sierpnia danego roku podatkowego.