Jakie formularze PIT możesz wypełnić on-line

e-pity

W roku 2015 kolejny raz będziemy mogli złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną. Jak pokazują dane Ministerstwa Finansów, coraz więcej podatników w Polsce korzysta z tej możliwości. Zasady ogólne są bardzo proste i teoretycznie wystarczy pięć kroków, by przesłać swoją deklarację. Warto jednak wiedzieć nie tylko jak rozliczyć pit 2014, lecz także, jakie formularze możemy pobrać z portalu podatkowego, bądź wypełnić za pomocą programu PITax.plNa dzień dzisiejszy możemy wybierać spośród następujących e – formularzy:

  • PIT- 37- to najpopularniejszy formularz, przeznaczony dla tych, którzy osiągnęli dochody za pośrednictwem płatnika (pracodawcy). Osiągnięty dochód jest opodatkowany na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.
  • PIT – 36 wypełniają osoby, które rozliczają się z dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, lecz nie uzyskały ich za pośrednictwem płatnika. Zazwyczaj są to podatnicy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą.

Pozostałe deklaracje dla przedsiębiorczych, które możemy rozliczyć drogą elektroniczną to:

  • PIT-28 dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT – 36L, jeśli obowiązuje nas podatek liniowy,
  • PIT-16A dla rozliczających się na podstawie karty podatkowej.

Oprócz tego, jeśli uzyskaliśmy w danym roku dochody kapitałowe lub ze sprzedaży nieruchomości, możemy pobrać formularze PIT – 38 i PIT – 39. Pamiętajmy jednak, że przez internet możemy się rozliczyć wyłącznie za sprzedane lub wybudowane nieruchomości w latach 2009 – 2013.

System Ministerstwa Finansów umożliwia też złożenie wniosku PIT 19A za rok 2014, czyli deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego. W roku 2015 za pośrednictwem internetu złożymy też PIT – 16, czyli wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Wszystkie wyżej wymienione formularze są także dostępne na komercyjnych stronach, oferujących programy pomocne przy rozliczeniu podatku.