Jak uniknąć najczęstszych błędów w rozliczeniach PIT?

Rozliczanie PIT-u nie należy do najprostszych zadań. Brak należytej uwagi i skupienia oraz nieznajomość zagadnienia powodują niestety wysyp różnego rodzaju błędów i nieprawidłowości. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

 

Brak podpisu

Mimo że coraz większą popularność zdobywają komputerowe programy pit 2016 online i internetowe rozliczanie PIT-ów, to wciąż sporą estymą cieszą się zeznania podatkowe drukowane. Ich stosowanie wiąże się niestety z dość często popełnianym błędem, a mianowicie brakiem własnoręcznego podpisu na formularzu. Podczas osobistego złożenia deklaracji w skarbówce urzędnik przyjmujący dokument zapewne zwróci na to uwagę, ale już w przypadku wysyłki PIT-u pocztą nikt tego nie sprawdzi i łatwo przeoczyć brak podpisu.

Błędny Pesel lub NIP

Niezależnie od formy składanej deklaracji (bez względu na to, czy jest to rozliczenie pit 2016 online czy też w wersji papierowej), podatnicy mylą numery NIP i Pesel. Często spotykaną pomyłką są błędne cyfry w owych numerach. Warto również zapamiętać, że Peselem posługuje się tylko osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej i niebędąca podatnikiem VAT, natomiast NIP podaje jedynie przedsiębiorca.laptop-464207_640

Deklaracja na starym druku

Kolejnym nierzadko spotykanym błędem jest złożenie deklaracji na nieaktualnym druku. Nigdy nie stosujmy formularzy, które zostały nam z zeszłego roku. Mimo że wzory nie zmieniają się diametralnie z roku na rok, to jednak różnice są zauważalne. Dlatego zawsze należy zadbać o nową, aktualną wersję PIT-u papierowego, a w przypadku składania deklaracji przez Internet, o najbardziej aktualną aplikację.

Rada? Bądź uważny i skrupulatny

Wymienione powyżej przykłady to tylko niektóre z często popełnianych przez podatników błędów. Przy wypełnianiu deklaracji wymagana jest więc uważność, skupienie i skrupulatność. Przed złożeniem PIT-u pamiętajmy zawsze nawet o kilkukrotnym sprawdzeniu, czy wszelkie wpisane przez nas dane są prawidłowe. Pozwoli to z pewnością uniknąć większości błędów i konieczności przyszłego składania korekty podatkowej.