Jak rozliczyć PIT przez internet

Można już przywyknąć, że w pierwszym kwartale każdego roku pada pytanie: jak rozliczyć PIT przez internet? To normalne, osoby, które jeszcze tego nie robiły, chcą dowiedzieć się o co w tym dokładnie chodzi i czy rzeczywiście jest to takie wygodne i łatwe? Otóż odpowiadamy – tak, dokładnie takie właśnie jest.

By rozliczyć się z deklaracji PIT za poprzedni rok przez internet, będziemy potrzebować komputera z dostępem do internetu. Początek całkiem niezły prawda? W końcu w niemal każdym domu dzisiaj można zastać takie zestawienie.

Następnie należy pobrać aplikację i wybrać odpowiednią deklarację po uprzednim zapoznaniu się z opisem każdej z nich. To ważne by zabrać się za odpowiedni formularz, jednak informacje i wskazówki zawarte w tym miejscu na pewno pomogą wybrać ten właściwy.

Po wybraniu odpowiedniej wersji przyszedł czas na rzecz najważniejszą czyli wypełnianie danych. Wbrew pozorom to nic strasznego, gdyż system krok po krok prowadzi podatnika przez cały proces, podpowiadając przy tym i informując o różnych ulgach. Należy wspomnieć, iż przez cały czas, dane podatnika są sprawdzane i wyliczane czy aby nie zrobił w jakimś punkcie błędu. Jeśli użytkownik z uwagą czytał wszelkie komunikaty i skrupulatnie wprowadzał dane do systemu, w szybkim czasie powinien zakończyć cały proceder.

Nadszedł czas na wysłanie deklaracji. I tutaj uwaga, nie musimy ani drukować formularza by go wysłać, ani posiadać podpisu elektronicznego by uwiarygodnić PIT. Korzystając z funkcji wysłania naszej deklaracji do systemu e-Deklaracje mamy pewność, że nasz PIT dotarł we właściwe miejsce na czas. Należy wspomnieć, iż tego typu rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, przyspieszy otrzymanie zwrotu podatku.