Jak przekazać 1% dla OPP

elektroniczne rozlicznie pit

Jako podatnicy mamy prawo przekazać 1% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Aby tego dokonać, wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę w naszym formularzu PIT. Przykładowo dla najpopularniejszej deklaracji PIT-37, będzie to poz. 131-135. W tym miejscu wpisujemy numer KRS danej organizacji, stąd też zawczasu należy sprawdzić tę informację. Można to zrobić przez wyszukiwarkę OPP na portalu stronach internetowych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej lub rozliczając się z Pitax.pl.  Zazwyczaj każda fundacja, która posiada status OPP ma na swojej stronie dokładne informacje na ten temat. Następnie we właściwym polu wpisujemy obliczoną kwotę, czyli należny podatek pomnożony przez 0,01. Jeśli korzystamy z interaktywnego formularza lub innego systemu do pitów on-line, wówczas program automatycznie wypełni za nas to pole. Pamiętajmy, że podana kwot nie może być większe niż 1 procent podatku należnego.

Jeśli przekazujemy 1% konkretnej osobie lub na konkretny cel, lecz za pośrednictwem danej fundacji, wtedy w polu “informacje uzupełniające” możemy wpisać na przykład imię i nazwisko konkretnej osoby. Naturalnie mamy też możliwość podania własnych danych, gdy nie chcemy, by nasz dar pozostał anonimowy. Te pola musimy również samodzielnie wypełnić w formularzu on-line.

W sytuacji, gdy rozliczenie pit 2014 wykonuje za nas nasz pracodawca lub organ rentowy, 1% podatku automatycznie przepada na korzyść fiskusa. Jako podatnicy możemy jednak zmienić ten stan rzeczy, poprzez złożenie deklaracji PIT-37 w oparciu o dane podatkowe zawarte na formularzu PIT 40 lub PIT 40A.

Znacznie więcej na cele charytatywne mogą też oddać osoby, które rozliczają więcej niż jeden PIT. Przykładowo, jeśli wypełniamy PIT- 37 z tytułu dochodów ze stosunku pracy, a oprócz tego PIT- 38, gdyż uzyskaliśmy dochód z kapitałów pieniężnych, wówczas na każdym formularzu możemy wskazać wybraną OPP. Naturalnie może być to ta sama organizacja pożytku publicznego, ale dane różnych osób, które chcemy wesprzeć za jej pośrednictwem. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by na obu PIT-ach wpisać dwie różne OPP.