Jak otrzymać zwrot podatku z zagranicy – zwrot podatku z Niemiec

W sytuacji, gdy współcześnie wiele osób pracuje zagranicą, wprowadzono określone ustalenia międzynarodowe w zakresie pobierania podatków i określające, komu przysługuje zwrot podatku z zagranicy. W poniższym tekście podstawowe informacje, w jaki sposób można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec.

 

 

Międzynarodowe regulacje prawne w zakresie podatków

Jeśli starasz się o zwrot podatku z zagranicy, trzeba upewnić na jakich zasadach następuje rozliczenie, które może ci dać taki zwrot podatku z zagranicy. Podstawową zasadą, która została wypracowana na drodze umów zagranicznych, jest zasada – unikania podwójnego opodatkowania przez obywateli pracujących zagranicą. Oznacza ona, iż przy spełnieniu określonych warunków, można rozliczać się i podlegać opodatkowaniu tylko na obszarze jednego kraju.

Jeśli więc rozliczasz się z dochodów zagranicznych obowiązują dwie metody takich rozliczeń, które mają zapewnić zachowanie zasady podwójnego opodatkowania w Polsce.

  1. Metoda rozliczania z tzw. wyłączeniem progresywnym.
  2. Metoda odliczeń proporcjonalnych.

Obie metody mają zapewnić, iż nie będziemy płacili w obu krajach naraz podatków.

Jeśli staramy się o zwrot podatku z Niemiec, musimy postarać się o zestaw odpowiednich dokumentów, które będą zaświadczały o wysokości naszego dochodu oraz zaliczek na podatek dochodowy, który opłacał nasz pracodawca. W tym celu potrzebujemy dwu takich najważniejszych dokumentów:

  • karty podatkowej o nazwie –  Lohnsteuerbescheinigung w oparciu, o którą dokonujemy rozliczeń podatkowych w Niemczech
  • zaświadczenia podatkowego –  Besondere Lohnsteuerbescheinigung z zapisaną na niej datą końca pracy
  • oraz w razie potrzeby dowodu osobistego i dodatkowych dokumentów, które zostaną wskazane w niemieckim organie podatkowym, gdzie będziemy się starać o zwrot podatku z Niemiec

Przysługuje nam możliwość zwrotu podatku z Niemiec na przestrzeni 4 lat wstecz. Trzeba jednak wypełnić wszystkie formalności. Istnieje też możliwość zlecenia rozliczeń firmie zajmujących się podatkami i zwrócenia się z pytaniem, czy zwrot podatku z zagranicy nam przysługuje i w jakiej kwocie, by w przeciwnym przypadku nie tracić czasu na zbędne formalności.