Grasz na giełdzie i zarabiasz? Musisz powiadomić o tym fiskusa

Aktualnie coraz więcej osób podejmuje swego rodzaju ryzyko i próbuje swych sił, inwestując na giełdzie. To niełatwa sztuka, często zakończona niestety porażką i utratą gotówki. Jeżeli jednak w efekcie inwestowania jesteśmy „na plusie”, czyli zarobiliśmy pieniądze, musimy powiadomić o tym urząd skarbowy, wpisując uzyskane dochody w nasze roczne rozliczenie podatkowe.

Opodatkowane dochody z giełdy

Dochody z giełdy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wówczas, kiedy akcje spółek zostaną odsprzedane przez inwestora z zyskiem. Inwestor ów może uzyskać giełdowe dochody z tytułu objęcia wkładów w spółdzielniach oraz z akcji (w spółkach posiadających osobowość prawną). W przypadkach tych podatnik musi wykazać ten dochód, wypełniając właściwy papierowy albo komputerowy program pit 2016.

computer-338967_640

W jaki sposób rozliczyć dochody giełdowe?

Podatnik, który samodzielnie inwestował na giełdzie i zdobywał w ten sposób dochody, jest zobowiązany rozliczyć je na odpowiednim formularzu – jest to PIT 38. Otrzymamy go w każdym urzędzie skarbowym, ale jeszcze prościej wypełnić i wysłać odpowiednie zeznanie drogą internetową. Aktualnie w Polsce coraz większą popularnością cieszą się programy do rozliczenia pit 2016 służące składaniu deklaracji podatkowych przez sieć www. Aplikacji tego typu jest dosyć sporo, bez trudu każdy podatnik znajdzie je w internecie. Rzecz jasna po ściągnięciu takiego programu należy wybrać deklarację, która nas dotyczy – w tym przypadku będzie to wspomniany już PIT-38.

 

Inwestowanie na giełdzie poprzez pośrednika

Często zdarza się jednak, że inwestor zleca pozyskiwanie dochodów na giełdzie pośrednikowi, którym jest biuro maklerskie albo konkretny makler. W tym przypadku ów pośrednik ma obowiązek wystawić podatnikowi odpowiednią informację podatkową na druku PIT 8C i przekazać mu ją do końca lutego danego roku podatkowego. Na podstawie owej informacji, inwestor wypełnia roczną deklarację podatkową, czyli PIT 38, który należy złożyć w skarbówce do końca kwietnia danego roku.