Dwa proste kroki do rozliczenia PIT

Byłeś w tym roku w urzędzie skarbowym? Zapewne wizyta kosztowała Cię nieco czasu i pieniędzy, które wolałbyś zaoszczędzić. Zrób krok do przodu i zadbaj o szybsze rozliczenia w następnych latach. W Ministerstwie Finansów dokonuje się bowiem skok cywilizacyjny, dzięki któremu będziesz mógł złożyć swój pit 2015 online. Jednak przed przystąpieniem do składania zeznania podatkowego przez internet odwiedź, być może po raz ostatni, urząd skarbowy i wypełnij wniosek UPL-1. Dzięki temu zostaniesz upoważniony do wysyłania formularzy rozliczenia za współmałżonka. Co więcej, z pitem on-line możliwe będzie rozliczanie podatków wszystkich członków rodziny w równie prosty, szybki i wygodny sposób.

Kolejną rzeczą, jakiej potrzebujesz jest komputer z dostępem do sieci. Wystarczy nawet kilkuletni sprzęt, gdyż programy i aplikacje do pitów nie wymagają szczególnych osiągnięć. Ich prostotę można porównać do tego, jak łatwe dzięki nim staje się składanie pitu przez internet. Postaraj się ściągnąć program, w którym zamiast zawiłego języka urzędniczego zastosowano przyjazną odbiorcy, codzienną polszczyznę. Przecież ma on uprościć poruszanie się po polskim systemie podatkowym i sprawić, by trudne kwestie stały się zrozumiałe dla zwykłego obywatela.

Do dzieła! Obsługa programu jest dziecinnie prosta. Wystarczy zaznaczać możliwe do wyboru opcje dotyczące naszej sytuacji i wpisywać odpowiedzi na pytania wyświetlane na kolejnych podstronach. Umożliwi to programowi automatyczny wybór ulg i odliczeń podatkowych, z których mamy prawo skorzystać. Nie musimy już zapoznawać się z ustawą podatkową, by dowiedzieć się, że przysługuje nam odpisanie kwoty za krwiodawstwo, remont mieszkania, posiadanie potomków czy korzystanie z abonamentu internetowego. Program sam dokona koniecznych obliczeń, podsumuje uzyskane informacje i stworzy wypełniony elektroniczny formularz – gotowy do wysłania za pomocą jednego kliknięcia myszy. Przed wysłaniem wniosku upewnij się, że wpisane przez Ciebie dane są poprawne i zgodne ze stanem faktycznym. Zwróć szczególną uwagę na błędy w danych osobowych, adresowych i numerze konta, na które ma zostać zwrócony podatek.