Coraz więcej e-deklaracji – rekordowy rok 2014

Jak informuje Ministerstwo Finansów, z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z możliwości rozliczania się z podatku przez internet. W bieżącym roku z tej okazji skorzystało ponad 5 mln obywateli, co jest wyraźnym skokiem ilościowym w porównaniu do lat poprzednich. Według danych Ministerstwa w roku 2013 z tej opcji skorzystało 3,5 mln podatników, rok wcześniej 2 mln, natomiast przed rokiem 2010 elektronicznego PIT-a wysłało zaledwie kilkaset tysięcy osób. Jeżeli trend zostanie utrzymany to w ciągu kilku lat zdecydowana większość deklaracji będzie składana za pomocą internetu.
Co ciekawe, jak pokazują dane Ministerstwa Finansów, z internetu w celach podatkowych nie korzystają jedynie ludzie młodzi. Ba, nie stanowią oni wcale zdecydowanej większości. Jak podaje MF spośród ponad 5 mln ludzi rozliczających się z Fiskusem drogą elektroniczną aż 35% stanowią osoby w wieku pomiędzy 41 a 60 lat. Kolejne 8% to osoby starsze niż 61 lat. Jak więc widać realne liczby dają kres teoriom mówiącym o tym, że osoby w średnim i starszym wieku nie potrafią, czy wręcz boją się korzystać z internetu. Nas, czyli osób, które od lat korzystają z podatkowych aplikacji internetowych, te liczby nie dziwią. Wiemy bowiem, że programy komputerowe przygotowane po to aby pomóc podatnikom rozliczać się z podatków są bardzo proste w obsłudze.

Dlatego jesteśmy przekonani, że przyszłoroczna akcja Ministerstwa Finansów e deklaracja 2014, zakończy się jeszcze większym sukcesem niż tegoroczna. Kto wie, może liczba osób rozliczających się z podatków za rok 2014 przekroczy nawet 7 mln? Co sprawia, że programy i aplikacje do rozliczeń podatkowych za pomocą komputera i internetu są tak bardzo popularne? Bez wątpienia z jednej strony jest to szeroki dostęp społeczeństwa do komputerów i internetu. Nawet jeśli jakieś osoby takowego nie posiadają to ma go z pewnością ktoś z najbliższej rodziny – dzieci, wnuki itp. Druga sprawa to łatwość obsługi takiej aplikacji. Wystarczy czytać instrukcje i odpowiadać na zadane pytania. Nie jest konieczna żadna wiedza podatkowa.