1%

Pomaganie innym może być bardzo łatwe. Jednym ze sposobów niesienia wsparcia dla potrzebujących jest przekazanie 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak to zrobić? To bardzo proste zadanie. Aby wesprzeć działalność organizacji, której cele statutowe Państwu odpowiadają i identyfikują się Państwo z nimi wystarczy w rocznym zeznaniu podatkowym – czyli tzw. formularzu PIT wyrazić zgodę na przekazanie podatku, wskazać nazwę wybranej przez siebie organizacji oraz jej numer KRS. Informacje na temat dokładnej nazwy i numeru KRS organizacji są publicznie dostępne i można je sprawdzić zarówno za pośrednictwem należącej do niej strony internetowej lub też kontaktując się bezpośrednio z daną organizacją mailowo lub telefonicznie.

Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej formalnych informacji na temat działalności wybranej organizacji pożytku publicznego warto również zajrzeć do elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie wpisując odpowiednie dane można zupełnie za darmo pobrać elektroniczny wyciąg z KRS bądź skorzystać z innych stron – przykład. Aby ułatwić sobie powyższe czynności mogą Państwo skorzystać z programów do rozliczania PIT online, które znaleźć można w większości serwisów internetowych poświęconych podatkom. Wypełniając odpowiednie pola deklaracji program do PIT wskaże w pewnym momencie możliwość przekazania podatku i pokieruje przez proces wypełniania właściwych pól. Zmniejsza to przede wszystkim ryzyko popełnienia błędu lub pominięcia podczas uzupełniania jakiegoś pola deklaracji i daje gwarancję, że Państwa 1% podatku trafi do właściwego odbiorcy. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na taką formę wsparcia potrzebujących ludzi bądź zwierząt.

Organizacji pożytku publicznego jest bardzo wiele a ich profile działalności różne. Każdy powinien więc bez problemu znaleźć taką, której działalność jest jego zdaniem warta finansowego wsparcia. Należy podkreślić, że brak przekazania 1% podatku nie obniży Państwa należności względem fiskusa, więc jeżeli chcą Państwo zdecydować na co przeznaczyć swój podatek, to jest to właściwie jedyna możliwość samodzielnego podjęcia takiej decyzji.