1% podatku dla OPP – jak je przekazać w swej deklaracji PIT?

Podatnik rozliczający swą roczną deklarację podatkową ma możliwość odliczenia 1% z płaconego podatku i przeznaczenia go na wybrany przez siebie cel dobroczynny. W jaki sposób zrobić to prawidłowo? Wyjaśniamy poniżej.

Co to jest „jeden procent”?

Omawiamy 1% to część z płaconego przez siebie podatku, którą osoba składająca PIT – czy to osobiście, czy też poprzez odpowiedni program do rozliczenia PIT 2016, ma prawo przekazać dowolnie wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Jeżeli tego nie uczyni, to ów 1% zostanie przekazany na rzecz Skarbu Państwa.

Organizacja pożytku publicznego – co to jest?

ołowek-podatki_19-141515Trzeba wiedzieć, że jednego procenta nie można przekazać niestety dowolnemu stowarzyszeniu albo fundacji. Można to zrobić jedynie na rzecz konkretnej organizacji z listy OPP, aktualizowanej i zamieszczanej rokrocznie np. na stronach rządowych. Aby instytucja została wpisana na tę listę, musi spełnić określone warunki i wymagania.

Jak przekazać 1%?

Przekazanie jednego procenta ze swojego podatku jest naprawdę łatwe i szybkie, dlatego jak najbardziej warto skorzystać z tego prawa. Wystarczy jedynie znać tak zwany numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i wpisać go w program PIT 2016 albo też formularz papierowy. Numery KRS można bez trudu znaleźć na aktualnej liście OPP zamieszczonej np. w sieci czy też powszechnie dostępnych w placówkach Urzędów Skarbowych. Razem ze wspomnianym KRS-em, należy też wpisać w rozliczeniu podatkowym przekazywaną przez siebie kwotę pieniężną. W jaki sposób pieniądze znajdą się na koncie wybranej OPP? Zostaną one tam przelane przez sam Urząd Skarbowy, który ma na to czas aż do końca lipca w roku złożenia deklaracji PIT.

Kto przekaże „jeden procent”?

Nie każdy podatnik ma niestety możliwość przekazania swojego 1%. Mogą to zrobić osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach ogólnych (to znaczy wedle skali), jak również podatkiem liniowym 19%. 1% nie przekażą natomiast podatnicy rozliczający się według karty podatkowej.